You are currently viewing Drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych

Drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych

Drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych to szczególnie ważna decyzja, aby mogli się oni swobodnie poruszać i nie czuli się skrępowani. Drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych muszą charakteryzować się; minimalną dopuszczalną szerokością, łatwością otwierania drzwi, a także sposobem zaaranżowania przestrzeni wokół. Sprawdź, co musisz wziąć pod uwagę, aby drzwi wewnętrzne dla osób z niepełnosprawnością były ułatwieniem, a nie przeszkodzą.

Drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych

Drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych muszą odpowiadać indywidualnym potrzebom użytkowników. To, w jakim stopniu sprawdzą się konkretne rozwiązania zależy w dużej mierze od rodzaju i stopnia niepełnosprawności ruchowej, na który cierpi dana osoba. Ponadto należy wziąć pod uwagę; jej wiek oraz ogólny stan zdrowia. Przykładem będzie tutaj zachowanie; minimalnej szerokości drzwi wewnętrznych czy sposobu ich otwierania. Będzie to zupełnie inna wartość dla osób poruszających się na wózku, o balkoniku czy też o kulach.

drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych porta

Drzwi wewnętrzne dla osób poruszających się na wózku

Szerokość drzwi wewnętrznych dla osób poruszających się na wózku, która pozwoli na swobodny przejazd wózka wynosi minimalnie 90 cm. Wartość ta musi być zachowana w świetle ościeżnicy przy otwartych drzwiach, co oznacza nic innego jak szerokość przejścia. Minimalna szerokość drzwi wewnętrznych dla osób niepełnosprawnych nie oznacza też, że im drzwi będą szersze tym wygodniejsze, ponieważ zbyt szerokie drzwi będą cięższe, a przez to trudniejsze do otworzenia. Zaleca się, aby szerokość w świetle ościeżnicy oscylowała od 90 cm do 1 m. Wybierając drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych zdecydujmy się również na skrzydła drzwiowe z wypełnieniem plastra miodu, ponieważ są one – znacznie lżejsze od innych odpowiedników. Dodatkowo kąt otwierania drzwi wewnętrznych powinien być szerszy niż 90 stopni.

Klamki w drzwiach wewnętrznych dla osób niepełnosprawnych

Ogromny wpływ na komfort osób niepełnosprawnych mają klamki oraz uchwyty pozwalające otwierać drzwi wewnętrzne. Zaleca się, aby klamki były o długości większej niż standardowe, ponieważ wymagają mniejszego nacisku do ich otwarcia lub zamknięcia. Ciekawym rozwiązaniem jest również pionowy uchwyt zamiast klamki po zewnętrznej stronie drzwi wewnętrznych, zaś od środka szczególnie w drzwiach łazienkowych – zastosujemy prostą poziomo poręcz o długości około 60 cm. Dodatkowo klamki, uchwyty i poręcze powinny znaleźć się na wysokości 85 cm. Pamiętajmy jednak, iż są to wartości szacunkowe, ponieważ uzależnione są od; wysokości siedziska wózka oraz wzrostu i zasięgu osoby z niepełnosprawnością.

drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych porta
drzwi wewnętrzne dla osób niepełnosprawnych porta

Szerokość drzwi wewnętrznych to nie jedyna kwestia, jaką powinieneś wziąć pod uwagę. Kolejnym i najbardziej oczywistym przykładem jest próg, a dokładniej ich brak. Aby ułatwić osobom z niepełnosprawnością poruszanie się zrezygnuj z progów w każdym przejściu w domu lub mieszkaniu.

Odwiedź nasz salon drzwi i poznaj szeroką ofertę produktów idealnie sprawdzających się dla osób z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz