You are currently viewing Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Jak dobrać drzwi wewnętrzne?

Wybierając drzwi wewnętrzne spotykamy się z wątpliwościami; jaki kolor wybrać? Jak dopasować drzwi wewnętrzne do naszej aranżacji. Jaki system zamykania drzwi będzie dla nas najlepszy? Czy drzwi przylgowe są lepsze od bezprzylgowych? Dodatkowo szeroka oferta producentów nie ułatwia nam zadania. Wciąż na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które mają ułatwić nam życie – lecz na etapie wyboru drzwi wewnętrznych są dla nas utrapieniem. Które drzwi wybrać?

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Wybierając drzwi wewnętrzne musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze preferencje stylistyczne, ale także funkcję pomieszczenia. W strefie dziennej, a więc; salonie, jadalni czy bibliotece najlepiej wpiszą się drzwi całkowicie lub częściowo przeszklone. Wydzielą one symboliczną granicę pomieszczeń, jednak pozwolą na optymalne rozchodzenie się światła po wszystkich pomieszczeniach.

drzwi wewnętrzne Warszawa
drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne do pomieszczeń, w których cenimy sobie intymność i dyskrecję lepiej zdecydować się na modele pełne o właściwej izolacji akustycznej. Nie tylko będą one tłumiły hałas zapewniając cieszę, ale także pozwolą na chwilowe odizolowanie się od pozostałych domowników. Wybierz pełne drzwi wewnętrzne w pomieszczeniach takich jak; sypialnia, pokój dziecka, łazienka. Ponadto drzwi pełne ukryją to, czego nie chcemy pokazać gościom. Dlatego też piwnica czy spiżarnia powinny być również wyposażone w drzwi pełne.

Istotna jest również szerokość drzwi wewnętrznych. Drzwi wewnętrzne do pomieszczeń gospodarczych nie powinny być węższe jak 90 cm. Taka szerokość pozwoli na swobodne przenoszenie przedmiotów. Z kolei drzwi do garażu czy kotłowni powinny być szczelne, a najlepiej przeciwpożarowe (choć przepisy w domach jednorodzinnych tego nie wymagają).

Jak dobrać drzwi do wnętrza?

Wybierając drzwi do całego domu lub mieszkania nie musimy decydować się na identyczny model we wszystkich pomieszczeniach. Jednak dla zachowania harmonii kompozycji drzwi wewnętrzne ze sobą sąsiadujące powinny być takie same. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na ściany. Mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwsza z nich to zestawienie kontrastowe, druga wtopienie drzwi – aby były one niewidoczne. Koronną zasadą dobory drzwi wewnętrznych jest ich dopasowanie do podłogi. Oba elementy wystroju zmieniamy równie rzadko. Idealną sytuacją jest spójność kolorystyczna drzwi i podłogi. Jednak w rzeczywistości jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Zwłaszcza, jeśli chodzi o drewno oraz okładziny drewnopodobne. W tej sytuacji zdecyduj się na zabarwienie jednej powierzchni o kilka tonów ciemniej niż drugiej. Dzięki temu unikniemy wrażenia chaosu. Inne wyjście jest takie, by podłoga i drzwi całkowicie ze sobą kontrastowały.

Dodaj komentarz